Amazon Glacier – narzędzie do backupu

Amazon niedawno uruchomił nową usługę, która spowodowała znaczy powiew świeżości w dziedzinie tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Oczywiście mówię tu o Amazon Glacier. Mając już wybrane miejsce trzeba było znaleźć narzędzie, które zapewni komunikację z tą usługą. Niestety ? na razie rozwiązania, które spełni moje wymagania brak. Dlatego postawiłem napisać swoje.

Omawiane niżej narzędzie można pobrać tutaj

Historia i wykorzystanie

Wracając do Amazon Glacier. W skrócie: jest to usługa, w której można przechowywać znaczne ilości danych w bardzo przyzwoitej cenie (koszty rzędu 0,01$/GB). Wadą jest płatne pobieranie danych oraz „przymusowe” trzymanie danych przez minimum 3 miesiące. Samo pobieranie danych jest okupione średnio trzygodzinnym czasem, kiedy Amazon potrzebuje czas aby je przygotować. Po szczegóły odsyłam na stronę Amazona. Jednak te cechy w żadnym stopniu nie przeszkadzają w podstawowym zastosowaniu usługi ? backup danych.

Jakiś czas temu napisałem zalążek narzędzia do tworzenia backupów na płytach. W skrócie: narzędzie skanuje wskazany folder, wczytuje listę już zarchiwizowanych plików a następnie tworzy obraz płyty z nowymi plikami. Jeśli ktoś jest zainteresowany historią zapraszam tutaj. A jeśli ktoś jedynie aplikacją, nie ma sensu odwiedzanie tamtego posta ? ta wersja w zupełności zastępuje tamtą rozszerzając funkcjonalność.

Osobiście tą aplikację mam zamiar wykorzystywać na dwa sposoby:

  1. Przyrostowy backup zdjęć ? raz na miesiąc uruchamiam backup zdjęć w postaci różnicowej, oczywiście archiwa 7z bez kompresji, za to zabezpieczone hasłem. Rezultat oczywiście na Amazon Glacier.
  2. Pełny backup „Moich Dokumentów” ? co miesiąc leci pełna kopia zapasowa wszystkich moich dokumentów. Tym razem pełna kompresja i znowu hasło.

Ze względu na ogromne możliwości konfiguracyjne, aplikacja potrafi znacznie więcej. Jeśli jednak ktoś ma jakieś pomysły na jeszcze większe rozbudowanie funkcjonalności ? zapraszam.

Krótka instrukcja obsługi

Podstawowym zadaniem aplikacji jest tworzenie kopii zapasowych wybranego (pojedynczego) katalogu z plikami użytkownika. Kopie zapasowe przechowywane są w postaci plików archiwum (obrazy .iso, archiwa 7z). Zawartość wchodząca w skład wynikowego pliku archiwum jest określana na podstawie tzw. indeksów, które gromadzą informacje o zarchiwizowanych do tej pory plikach.

Plik jest poddawany archiwizacji jeśli nie istnieje w takim indeksie, bądź został zmieniony (zmiany w plikach wykrywane są na podstawie rozmiaru i daty modyfikacji). Dzięki takiemu zachowaniu można tworzyć kopie przyrostowe bez dostępu do wszystkich zarchiwizowanych danych, które mogą się znajdować np. na płytach DVD. Dodatkowo, takie podejście daje możliwość tworzenia różnych kopii tego samego folderu ? wystarczy, aby przechowywały indeksy w różnych folderach.

Dodatkową (która urosła w moim przypadku do rangi głównej) funkcjonalnością aplikacji, jest możliwość wysyłania utworzonych plików wynikowych na zdalne serwery usługi Amazon Glacier. Z racji, że wszystkie pliki indeksów są przechowywane lokalnie, aplikacja nie wymaga pobierania żadnych danych z usługi, przez co nie generuje kosztów.

Konfiguracja aplikacji może się odbywać w sposób dwuetapowy ? domyślne parametry konfiguracyjne zawarte w pliku .config. Wszystkie te parametry (z wyjątkiem danych logowania Amazon Glacier) mogą zostać nadpisane w linii poleceń.

Oczywiście w przypadku chęci wykorzystania Amazon Glacier należy podać dane użytkownika

Przykłady:

DirectoryIndexer -h

Wyświetlenie ekranu pomocy

DirectoryIndexer -a normal -d G:\Zdjęcia -x G:\indexes\zdjecia -o E:\backups

Wykonanie kopii zapasowej katalogu „G:\Zdjęcia”. Pliki z indeksami pojawią się w katalogu „G:\indexes\zdjecia”, a wynikowe obrazy w katalogu „E:\backups”. Wszystkie inne ustawienia zostaną wykorzystane z pliku DirectoryIndexer.config

DirectoryIndexer -a normal -d G:\Zdjęcia -x G:\indexes\zdjecia -o E:\backups -igr

Jak wyżej, ale niezależnie od ustawień pliku zostanie wykonana przyrostowa kopia zapasowa, której wyniki zostaną przesłane do Amazon Glacier, a następnie zostaną usunięte z dysku lokalnego

DirectoryIndexer -a normal -d G:\Zdjęcia -x G:\indexes\zdjecia -o E:\backups -igr "--sevenzparams= -t7z -mx=9 -phaslo"

Wykonanie kopii zapasowej katalogu „G:\Zdjęcia”. Pliki z indeksami pojawią się w katalogu „G:\indexes\zdjecia”, a wynikowe obrazy w katalogu „E:\backups”. Wynikowe archiwa będą zaszyfrowane, a następnie zostaną wysłane do Amazon Glacier i usunięte z dysku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Narzędzia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 4 = trzydzieści sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>